Campus News 2006

For Immediate Release
April 26, 2006

Sixteenth Annual Student Awards  

Sixteenth Annual Student Awards

 

 

The Sixteenth Annual Student Awards were handed out Friday, April 21, 2006 in the Floyd & Kathleen Cailloux Campus Activity Center. Pictured at left are some of the recipients.  

 

 



Business School

Amanda Brown, Outstanding Business Student
Greg Kirkham, Outstanding Business Student
Jennifer King, Outstanding Business Student
Shari Glover, Outstanding Accounting Student
Royanne Smith, Outstanding Accounting Student
Jimmy Fluegel, Outstanding Accounting Student

Education Department
Amy Simon, Outstanding Student—Early Childhood through Grade 4 Generalist
Frederick Kruse, Outstanding Student—Grade 8 through 12 Math
Amanda Ozuna, Outstanding Student—All Level Exercise Science
Jeff Rector, Outstanding Student—GTCP All Level Music
Gilbert Bower, Outstanding Graduate Student—Master of Education in Teaching

English Department
Kevin Croft, Pegasus Award
Lyndsey Gatza, Pegasus Award
Randall Newsom, Pegasus Award
Lori Noonan, Outstanding English Student
Crystal Brummett, Sigma Tau Delta Award
Stephanie Gaines, Sigma Tau Delta Award
Melissa Whitney, Sigma Tau Delta Award
Kevin Croft, Sigma Tau Delta Award

Exercise Science
Houston Brown, Male Exercise Student of the Year
Heather Lee, Female Exercise Student of the Year

Foreign Language Department
Caroline Edmonds, Outstanding Achievement in Elementary French
Johnny Eaton, Outstanding Achievement in Elementary German
Kyla Fussell, Outstanding Achievement in Elementary Spanish
Wade Krueger, Outstanding Achievement in Elementary Spanish
Anna Oran, Outstanding Achievement in Elementary Spanish
Isabel Colorado, Outstanding Achievement in Intermediate Spanish
Michelle Yanez, Outstanding Achievement in Intermediate Spanish

History Department
Terra Hensley, Outstanding Upper Division History Student

Math/Science Departments
Charmelyn Fortune, Mathematics Service Award
Cory Fite, Mathematics Award of Merit
Scott Huckabay, Mathematics Award of Merit
Fritz Kruse, Mathematics Award of Merit
August Blackburn, Outstanding Biochemistry Graduate
Bonner Dobbs, Outstanding Student in Chemistry
Anna Oran, Outstanding Student in Chemistry
David Mauk, Welch Foundation Research Award
Miguel Puga, Welch Foundation Research Award
Sean Collins, Outstanding Organic Chemistry Student
Rachelle Parker, Outstanding Service to Biology at Schreiner University
Delma Thompson, Outstanding Biology Graduate
Hannah Brown, Outstanding Student in First Year Biology
Todd Obiedo, Outstanding Student in First Year Biology

Music Department
Kendra Early, Outstanding Music Student
Heather Dossey, Outstanding Music Student

Philosophy/Religion Departments
Molly Pruitt, Student of the Year Philosophy
Kent Shane, Student of the Year Religion

Psychology Department
Molly Pruitt, Outstanding Academic Achievement in Psychology—Senior
Stephanie Ramirez, Outstanding Academic Achievement in Psychology—Junior

Theatre Department
Tom D’ Amore, Outstanding Male Theatre Student
Katie Beth Lane, Outstanding Female Theatre Student

To have an e-mail reminder sent to you prior to an event please visit our CAMPUS CALENDAR. Just click on the event you are interested in and choose the option "set reminder" on the detail page.

« 2006 NEWS INDEX

©